Dana 20. februara 2019. godine, Akademija Pravde, u okviru PKO, organizovala je obuku na temu "Pravo na život - član 2 EKLJP".
Svrha ove obuke je bila ispravna primena kriterija sadržanih u odredbama člana 2. EKLJP i proceduralnih aspekata prava na život.
U prvom delu predstavljeni su suštinski aspekti prava na život, obaveze države da zaštiti pojedince koji su pod državnim nadzorom u skladu sa Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda (ECHR), kao i tumačenjem EKLJP. sa proceduralnim aspektima prava na život.
Drugi deo se odnosi na situacije u kojima se život ne smatra lišenim kršenja ovog člana, u slučajevima kada je to lišavanje posledica upotrebe sile, apsolutno neophodno i ispravne primene kriterijuma sadržanih u odredbama člana 2. EKLJP. i proceduralne aspekte prava na život.
Tokom ove obuke istaknuto je da je pravo na život, zaštićeno članom 2 EKLJP, sa Protokolom 6 o ukidanju smrtne kazne u mirnom smislu, sa Protokolom br. 13 o ukidanju smrtne kazne u svim okolnostima, je jedno od osnovnih prava koje garantuje EKLJP i da se njeno kršenje smatra najtežom povredom Konvencije.
Dalje je naglašeno da u Republici Kosova zaštita ovog prava spada u organe krivičnog gonjenja: policija, državno tužilaštvo, redovni sudovi, kao što su oni koji vode krivični postupak u prvom stepenu, i oni koji odlučuju o žalbama protiv prvostepene presude ili vanredni pravni lekovi dozvoljeni u kontekstu krivičnopravnih predmeta.
Dalje je zaključeno da država ima obavezu da štiti pojedince koji su pod prismotrom ili pod kontrolom i stoga su ta lica u osetljivom položaju u odnosu na državu. Konkretno, kada se osoba koja uživa u dobrom zdravlju drži pod policijskom kontrolom, a zatim umre, onda država mora dati jasno objašnjenje slučaja.
Takođe je zaključeno da za ESLJP nije bitno da li su kršenja Konvencije donela tela zakonodavne, administrativne ili sudske prirode. Jer odgovornost za kršenje Konvencije ima karakter međunarodne odgovornosti države, s obzirom da je ona predmet međunarodnog prava, Visoka strana ugovornica EKLJP i prema članu 1 Konvencije se obavezala da garantuje osnovna prava i slobode. ljudskih bića.
Tokom ove obuke kroz praktične slučajeve i njihove analize, odredbe člana 2. EKLJP su razjašnjene i razjašnjene.
Korisnici na ovoj obuci bili su sudije i tužioci svih nivoa u Republici Kosovo, kao i stručni saradnici.
20-02-2019