Vesti i događaji - Arhiva

19-04-2019

Obuka za pravne vještine za tužioce u regionu Mitrovice: Izazovi tužilaca u ovom regionu i novi Krivični zakonik sa posebnim naglaskom na nove odredbe sa zakonskim promjenama

Od 16. do 19. aprila 2019. godine u Draču, Akademija pravde u okviru programa kontinuirane obuke (KO), kao podrška OEBS-u, sprovela je obuku za tužioce iz Mitrovice na temu: Izazovi regionalnih tužilaca Mitrovica i novi Krivični zakonik sa posebnim naglaskom na nove odredbe sa zakonskim izmenama.

Na otvaranju ove obuke prvobitno se obratio regionalni direktor Misije OEBS-a u Mitrovici Ilia Bundaleski, koji je u svom govoru naglasio važnost ove obuke kao što je novi Krivični zakonik i nove odredbe u fokusu, posebno nova krivična djela. Slijedi govor glavnog državnog tužioca: Aleksander Lumezi, koji je u svom govoru govorio uglavnom o teškoćama u radu i stupanju na snagu Krivičnog zakonika koji ima promene kako u materijalnom tako iu proceduralnom pogledu, kao i nova krivična dela koja su važna za rad tužioca. Tokom njegovog govora posebna pažnja je posvećena koruptivnim radnjama, kaznenoj politici i ulozi tužioca u vođenju istraga i podizanju optužnica. Nakon toga, razgovarao je sa Shikiri Silom, glavnim tužiocem u Osnovnom tužilaštvu u Mitrovici, koji se u svom govoru zahvalio OEBS-u na saradnji, posebno u vladavini prava, podršci u procesu integracije i stalnoj podršci kako u obuci tako iu drugim oblicima. Na kraju audijencije, Laura Pula se obratila tužiocu u Uredu glavnog državnog tužioca, koji je pozdravio organizatore ove obuke, glavnog državnog tužioca, učesnike i Akademiju pravde, a zatim se fokusirao na tačke i ciljeve ove obuke koje zahtijevaju interaktivnost od učesnici.

Tokom ove obuke prvog dana, uglavnom se raspravljalo o izazovima i teškoćama u svakodnevnom radu tužilaca iz regiona Mitrovice od početka posleratnog rada, malog broja tužilaca, zatim nove organizacije tužilaštva u skladu sa zakonom, integracije tužilaca i administrativno osoblje prema Briselskom sporazumu do danas. U nastavku je takođe naglašena potreba za prevođenjem tema za koje je bilo izazovno jer je bilo malo prevodilaca, ali uz posvećenost i podršku donatora i KZK-a je uspelo da poveća broj prevodilaca. Tokom ove obuke, kao poseban izazov, identifikovan je veliki broj sudija u svim granama, a tužioci su optuženi za pozive sudovima jer imaju vrlo malo vremena za rad u kancelariji za nove slučajeve, budući da je broj tužilaca najveći malim u odnosu na sudije. Nadalje, uprkos ovim izazovima, rečeno je da je posao urađen i da su rezultati postignuti jer su tužioci proveli udvostručene predmete, koji su tokom 2018. godine, 92% optužnica donijeli presudom o kazni.

Nakon ove obuke za naredna tri dana, identifikovane su izmjene i dopune Krivičnog zakonika, ističući da su kazne povećane na veliki broj krivičnih djela, predviđena su nova krivična djela i preformulisani su mnogi članci, razjašnjavanje njihovih odredbi. Posebna pažnja se posvećuje nasilju u porodici, koje je već predviđeno kao krivično djelo, s obzirom da je to vrlo česta pojava u našem društvu. Kao rezultat nalaza istraživanja navedeno je da su najčešći slučajevi ovog fenomena u regionu Uroševca, Mitrovice i Prištine. Elementi krivičnog djela nasilja u porodici dodatno su razrađeni objašnjavanjem šta je fizičko nasilje, psihičko nasilje, seksualno nasilje i ekonomsko nasilje.

Razgovarano je io ulozi tužioca u procesuiranju ovih predmeta, postupku, pravima žrtve, U okviru ove obuke razrađene su i karakteristike seksualnog uznemiravanja prema Krivičnom zakoniku.

Učesnici su pokrenuli niz pitanja koja predstavljaju poteškoće tužiocima, ukazujući na nedostatak institucionalne koordinacije između tužilaštva i Centra za socijalni rad, te nedostatak mehanizama za dalji tretman žrtava nasilja kao i počinilaca nasilja. u porodici itd.

Učesnici su imali priliku, kroz grupni rad i studije slučaja nasilja u porodici, da identifikuju elemente krivičnog dela nasilja u porodici i kako da se nose sa ovim slučajevima prema novom zakonu.

Na kraju ove obuke razrađene su i mjere kojima se osigurava prisustvo okrivljenog u krivičnom postupku tako što se pojedinačno obrađuju pojedine mjere i istovremeno ukazuje na zakonske odredbe. Takođe su izvučeni konačni zaključci o pitanjima koja su posebno identifikovana:

  • nepoštovanje Krivičnog zakonika, albanske verzije sa srpskom, na koju se tražilo da se pozove na izvorne odredbe, tj. Na albansku verziju, do usaglašavanja,
  • potreba za izradom priručnika o tome kako se nositi sa nasiljem u porodici prema važećem krivičnom zakonu.  

Korisnici ove obuke bili su tužioci i administrativno osoblje Osnovnog tužilaštva u Mitrovici.

Objavi :