Vesti i događaji - Arhiva

23-07-2018

Završna konferencija Tvining projekta "Dalja podrška reformi za pravno obrazovanje"

Na dt. 23. jula 2018. godine, Akademija pravde i Tvinning projekat "Dalja podrška reformi pravnog obrazovanja" sproveli su Završnu konferenciju o ovom projektu. Tvinning projekat "Dalja podrška za reformu pravnog obrazovanja" su finansira Evropska unija sprovodi nemački holandski kosnsorciumi, predstavljeni od strane nemačke Fondacije za međunarodnu pravnu saradnju (IRZ) i holandske Centra za međunarodnu pravnu pomoć (CILC), gde korisnici ovog projekta bila je Akademija pravde.

Glavna svrha ovog projekta bila je jačanje vladavine prava na Kosovu kroz poboljšanje obuke i pravnog stručnog obrazovanja, posebno podržavajući proces transformacije Akademije za pravosuđe i povećanje kapaciteta za obuku.

Na ovoj završnoj konferenciji prisustvovali su glavni državni tužilac, Alekander Lumezi, koji je i predsednik Upravnog odbora Akademije pravde, Enver Peci, predsednik Vrhovnog suda, predstavnici Kancelarije Evropske unije na Kosovu, IRZ i CILC, i druge međunarodne i lokalne organizacije, sudije i tužitelji.

G. Aleksander Lumezi, je istakao je ovom prilikom da je Akademija pravde, u skladu sa zakonskim mandatom, uvek su napori da se promoviše programe obuke i podizanje kvaliteta profesionalnih usluga za sudije i tužioce. Ova stvar je nesumnjivo snažno podržana ovim projektom. U svom govoru, Lumezi je istakao činjenicu da je u 1017. godini Akademija pravde zaključila proces transformacije sa Kosovskog instituta za pravosuđe. "U tom periodu je bilo mnogo sastanaka, diskusije, konsultacije, uporedna analiza između različitih sistema institucija za obuku u pravosuđu u regionu i zemljama EU, koncepta, i na kraju svi složili da je postojeći sistem, koji je takođe je definisano Zakonom o pravde akademiji je onaj koji najbolje odgovara Kosovo i potpuno funkcionalan čak i u ovom trenutku, kada je predstavio rezultate ovog projekta i drugih donatorskih projekata koji su podržali tokom godina razvoja Akademije pravde, u instituciji koja se može slobodno rangirati zajedno sa institucijama za obuku sudija u regionu i šire.

Gospođa Katarina Grbeša, predstavnik Kancelarije Evropske Unije na Kosovu, izjavio je da je u tom periodu od dve godine Akademija je imala velike izazove, kao što je proces transformacije, državni administrativne reforme, ali mi gura naše ideje lete veoma dobru saradnju sa Akademije pravde , Sudskog saveta Kosova i Tužilačkog saveta Kosova. Ona je takođe ukazala da je u toku procesa reforme Akademija pravde treba tretirati kao nezavisna institucija.

G. Valon Kurtaj, direktor Akademije pravde, Kristin Jakobi, vođa projekta, predstavnik nemačke Fondacije za međunarodnu pravnu saradnju (IRZ), i g-đa Eva mrak, vođa projekta holandskog Centra za međunarodnu pravnu pomoć (CILC), predstavio ulogu i značaj saradnje između lokalnih i međunarodnih institucija sa ciljem postizanja visoke rezultate u realizaciji sličnih projekata kao što je ovaj, u isto vreme naglasila važnu ulogu koju ima Akademija pravde za izgradnju nezavisnog, nepristrasnog i profesionalnog pravosuđa.

Savjetnik za ovaj projekat, Klaus Erdman i stručnjak anfgazhaur za realizaciju ovog projekta u svom govoru je pregled glavnih rezultata projekta, kao izradu 2018-2020 Strateškog plana za akademiju, uvođenje okvirnih ovlašćenja za sudije i tužioce, na priručnika za obuku praktične predmete i priručnik za obuku o upravljanju od kojih će doprineti efikastitetin i održivost rezultata projekta, kao i mnoge druge aktivnosti.

Objavi :