Vesti i događaji - Arhiva

14-03-2019

Zajedničko imovina bračnih drugova i podela imovine

Dana 14. marta 2019. godine, Akademija Pravde u okviru PKO organizovala je trening na temu "Zajednička imovina bračnih drugova i njegova podela". Svrha ove obuke bila je unapređenje znanja sudija o zajedničkoj imovini bračnih drugova i podela imovine.

U prvom delu tretirano je zajedničko i posebno bogatstvo supružnika, podjela zajedničke imovine supružnika i bogatstvo stvoreno tokom činjenične (vanbračne) zajednice. U drugom delu obrađena je potvrda doprinosa supružnika za stvaranje zajedničke imovine i upravljanje zajedničkom imovinom.

Na treningu je naglašeno da bračni drugovi, pored svojih ličnih odnosa, u toku bračnog života, stvaraju i imovinske vrednosti, koje se prema Zakona Kosova o Porodici  nazivaju zajedničkom imovinom bračnih drugova. Bračni drugovi u braku su jednaki u svim ličnim i imovinskim odnosima garantovanim Evropskom Konvencijom za Zaštitu Ljudskih Prava i Osnovnih Sloboda (ECHR), Protokolom 7 uz ovu Konvenciju, Ustavom Republike Kosovo i Porodični Zakon Kosova.

Dalje je naglašeno da zajednička imovina supružnika ima poseban pravni režim, ali te norme nisu obavezujuće zato što supružnici mogu ugovorno regulisati svoje imovinske odnose. LFK je utvrdio da se supružničko vlasništvo može stvoriti tokom braka i zajedničkih životnih supružnika, rada i drugih oblika doprinosa, kao što su: pomoć́ jednog od supružnika koji se nudi drugom bračnom drugu, briga o deci, unutrašnje poslove, održavanje i održavanje imovine, kao i bilo koji drugi oblik rada i saradnje u vezi sa administracijom, održavanjem i povećanjem zajedničke imovine.

Takođe je zaključeno da se podela imovine može zahtevati tokom braka i nakon pauze. Pravo da se traži podjela zajedničke imovine imaju bračni drugovi, naslednici preminulog supružnika ili preminulog supruga, kao i verovnik jednog od supružnika, ako se potraživanje poverioca ne može izvršiti na posebnoj imovini supružnika-dužnika.

Jedan zaključak je bio da se doprinos supružnika stvaranju zajedničke imovine smatra jednakim. Supružnici se smatraju zajedničkim vlasnicima u jednakim delovima zajedničke imovine, osim ako su drugačije dogovoreni. Ali u slučaju spora, podela zajedničke imovine vrši se sudskom odlukom, u kom slučaju teret dokazivanja treba da pada na bračnog druga koji tvrdi da ima najveći doprinos stvaranju zajedničke imovine.

Tokom ove obuke učesnici su imali priliku da, kroz analizu sudskih predmeta iz zemlje i regiona, dodatno razbiju zakonske odredbe u takvim parnicama.

Korisnici ove obuke bili su sudije osnovnih sudova i stručni saradnici.

Objavi :