Vesti i događaji - Arhiva

17-10-2019

Redovni i vanredni pravni lekovi ZPP-a

Dana 17. oktobra 2019. godine, Akademija Pravde je organizovala obuku na temu „Redovni i vanredni pravni lekovi ZPP-a, PKO-a.

Svrha ove obuke bila je unapređenje znanja sudija u vezi postupka podnošenja redovnih i vanrednih pravnih lekova od strane opunomoćenih stranaka, i odlučivanje sudova viših stepena o tim pravnim lekovima.

U prvom delu obuke su razrađene teme: Postupak odlučivanja putem žalbe, postupak odlučivanja u skladu sa revizijom i postupak odlučivanja shodno predlogu za ponavljanje postupka. U drugom delu obuke obrađene su teme: Odnos između revizije i predlog za ponavljanje postupka, i zahtev za zaštitu zakonitosti i postupak odlučivanja.

Na početku obuke je naglašeno da prilikom odlučivanja sudova nižeg stepena, neretko se dešava da se čine greške u formalnom i materijalnom smislu, što može uticati na pravnu garanciju prava stranaka u parničnom postupku. Dakle, kroz korišćenje redovnih i vanrednih pravnih lekova, stranke mogu prigovarati na te odluke i zatražiti uvažavanje zahteva i zaštitu njihovih prava tokom postupka.

Analizirajući pravo prigovora na odluke, naglašeno je da je to osnovno pravo koje se garantuje Ustavom Republike Kosova, ali i Zakonom o Parničnom Postupku. Pravo na žalbu na sudsku odluku je takođe i standard međunarodnog prava ljudskih prava, a ne samo jedno obično pravo koje proističe iz domaćeg prava jedne države.

Dalje je naglašeno da prigovaranje putem pravnih lekove, garantuje primenu načela da se svako pitanje razmotri u najmanje dva stepena sudstva i da se sudsko preispitivanje na drugostepenom sudu vrši putem pravnog leka prigovora-žalbe. Što se tiče opsega preispitivanja koje se mora izvršiti od strane najvišeg suda (vrhovnog suda), osnovni je standard da sudsko preispitivanja od strane višeg suda uključuje kako kontrolu postupnih prava, isto tako i kontrolu zasluge u predmetu, omogućavajući da sud najvišeg stepena izvrši formalno i materijalno preispitivanje slučaja (predmeta) suđenog u prvostepenom sudu.

Dalje su razrađena pitanja kao što su: Šta treba da sadrže redovni i vanredni pravni lekovi? Koji su najčešći uzroci za njihovo podnošenje? Koji je postupak prijema i razmatranja tih lekova? i koje su odluke koje sud može doneti, vezano za redovne i vanredne pravne lekove?

Tokom ove obuke su korišćeni metodi delimičnog teorijskog objašnjenja, na osnovu sudske prakse, praćeni vežbama, interaktivnom diskusijom i materijalima pružanog od strane trenera, analizi slučajeva iz bogate sudske prakse razrađujući zakonske odredbe  na snazi, koje uređuju ovu oblast, i pojašnjavajući gore navedene nejasnoće.

Korisnici ovog treninga bili su sudije osnovnih sudova, Apelacionog Suda (Civilni Odsek) i stručni saradnici.

Objavi :