Vesti i događaji - Arhiva

23-10-2019

Zaštita dečijih prava bez roditeljskog starateljstva

22-23 oktobra 2019.godine, Akademija Pravde je organizovala obuku na temu: “Zaštita dečijih prava bez roditeljskog starateljstva” u sklopu PKO-a.

Cilj ove obuke je usavršavanje znanja sudija na temu zaštite dečijih prava bez roditeljskog starateljstva.

U prvom delu obuke su obrađene sledeće teme: Zaštita dečijih prava bez roditeljskog starateljstva, i stavljanje deteta u drugu porodicu. Dok u drugom delu su obrađene sledeće teme: Starateljstvo, ostvarivanje, obustavljanje, ograničavanje, oduzimanje i nastavak roditeljskog prava i načina komunikacije suda sa decom u sudskom postupku.

U obuci je navedeno da je Republika Kosovo jedna od drzava koja se ozbiljno angažuje u oblasti zaštite dečijih prava. Pošto zaštita porodice uopšte, a posebice zaštita dece je od posebnog značaja, i Ustav Republike Kosovo sadrži odredbe koje se referišu porodičnoj sferi, putem kojih nasu državu svrstava u grupu zemalja sa porodičnim pravom usklađenim sa međunarodnim pravom.

U ovoj obuci, između ostalog su tretirana i pitanja u vezi zaštite dečijih prava bez roditeljskog starateljstva, kao i načini posebne zaštite ove dece (usvajanje, starateljstvo i td)koje su normirane Zakonom o Porodici, pozivajući se na Konvenciju za Dečija Prava. Takođe se diskusija fokusirala na način i medote komunikacije suda sa decom u sudskom postupku, u vezi načela najboljeg interesa deteta, uloge suda i starateljskog organa u postupcima koji se bave zaštitom prava dece bez roditeljskog starateljstva, kao i domaćim i međunarodnim sprovodljivim zakonodavstvom.

U nastavku je potencirano da načelo najboljeg interesa deteta se poziva na Konvenciju dečijih prava koja navodi da:”U svim odlukama vezanim za dete, donesenim bilo od strane javnih ili privatnih institucija društvene podrške, od strane sudova, administrativnih autoriteta ili zakonodavnih organa, najbolji interes deteta mora da prevladava”. Ovo načelo je ugrađeno i u domaćem zakonodavstvu i u Zakonu o Porodici kao i u Zakonu za Socijalne i Porodične Usluge.

U ovoj obuci su primenjene metode delimično teoretskog objašnjavanja, zasnivajući isto na sudskoj praksi i vežbama, interaktivnim diskusijama, materijalima pruženim od strane trenera, analize studijskih slučajeva kao i razrađujući međunarodne standarde i odluke ESLJP-a i zahteve zakonskih odredbi na snazi koje regulišu ovu oblast.

Korisnici ove obuke su: sudije apelacionog Suda, osnovnih sudova- Opšteg Odseka-Građanski odsek, profesionalni saradnici i službenici Organa Starateljstva.

Objavi :