26. aprila, 2016, Kosovski Institut za Pravosudje u saradnji sa Tužilačkom vijeća Kosova i Kosovske policije i uz podršku projekta vinpro III EU sprovodi NI*CO, organizovala je okrugli sto na temu: "Zaštita svedoka - Izazovi u praktičnoj primjeni zakonodavstva".
Cilj okruglog stola bio je da se razgovara o izazovima, pitanja i dosadašnje prakse u programu zaštite svjedoka i ulogu sudija, tužilaca i policije u realizaciji ovog programa.
U svom uvodnom govoru V.D. Direktor KIP g Besim Morina, i glavni specijalni tužilac. Reshat Millaku i Sam Black stručnjak projekta VNIPRO II je istakao značaj ove radionice koja ima za cilj da služi kao forum na kojem su identifikovane probleme i predloženih rešenja za otklanjanje neizvesnosti u pogledu zaštite svedoka, posebno uvođenje programa zaštite svedoka.
U svojim izlaganjima, tužilac u kancelariji Vrhovnog državnog tužioca G. Lulzim Sylejmani i direktor za zaštitu svjedoka i Skender Rrahmani predstavio je trenutnu situaciju na svedoke u okviru programa zaštite svedoka. Naglašeno je da je Uprava za zaštitu svedoka je potpuno funkcionalna i poseduje najnoviju tehnologiju u realizaciji programa, a mogu se primeniti sve mere predviđene zakonom.
Učesnici sastanka ocenili kapaciteta Direkcije za zaštitu svjedoka i naglasila da je ovaj program je izuzetno važno da se bori protiv teških krivičnih dela. Među izazovima o kojima na ovom okruglom stolu je bilo stvaranje poverenja svedoka za ovaj program. U tom smislu, učesnici obavezali da se uključe u njihovoj moći da doprinese pravilnom predstavljanju programa zaštite svedoka. Posebno, predsednici sudova i glavni tužioci obećali da podstakne sudije i tužioce da podnesu prijave za ulazak u program svedoka.
Na kraju tabele su izvučeni zaključci i preporuke za zaštitu svjedoka u skladu sa zakonima na snazi.
Učesnici ovog sastanka su bili predsednici sudova i glavnih tužilaca, Kosovska policija, i Kazneno-popravne službe.
27-04-2016