Na 1 i 2 decembra 2014 u Podgorici - Crna Gora održana je radionica o "Pravosudna saradnja u građanskim i trgovačkim stvarima". Ovaj aktivnost je podržana od strane GIZ Open Regional Fund for South East Europe - Legal Reform. Radionici su prisustvovali zvaničnici zemalja Zapadnog Balkana koje tvrde članstva u EU i od Republike Hrvatske (ministarstava pravde, sudije, funkcioneri institucija i pravosudnih akademija i profesora međunarodnog privatnog prava Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i Makedonije).
Glavni cilj ove radionice je bio poboljšanje regionalne pravosudne saradnje u građanskim stvarima koje imaju prekogranične implikacije. U tom smislu Evropska Unija promoviše razvoj pravosudne saradnje na osnovu međusobnog priznavanja sudskih i vansudskih odluka.
Na početku okruglog stola predstaviljeni su ciljevi projekta, dok učesnici iz svake zemlje koju zastupa predstavili su pregled nedavnih događaja u oblasti pravosudne saradnje, bilateralni ili međunarodnim sporazumima, kao i podaci o slučajevima u ovoj oblasti, uključujući obuku koji se odnosi na pravosudne saradnje.
Grupa učesnika iz Republike Kosova se sastojao od g.Arber Gegaj, Direktor Odeljenja za Međunarodnu Pravnu Saradnju u Ministarstvu Pravde, g.Islam Sllamniku, Sudski Trener KIP-a i g. Atdhe Berisha, sudija u Osnovnom Sudu u Prizrenu. Za Republika Kosovo prema dnevnom redu prezentaciju je predstavljao g.Gegaj, gde je elaborirao domaće zakonodavstvo na snazi u ovoj oblasti i međunarodnim sporazumima koje je ratifikovala Republika Kosovo u oblasti pravosudne saradnje, bilateralnih sporazuma i drugim aktivnostima zakonodavne i izvršne institucije u vezi sa ovom polju.
Iz perspektive KIP-a predstavljene su aktivnosti KIP-a (treninzi koji su obavljeni na temu u međunarodnoj saradnji u građanskim i trgovačkim stvarima, kao i međunarodnim aktima) sa fokusom na aktivnosti koje se sprovode u podršku međunarodnih partnera od 2008. godine.
U ovoj radionici razvijao se produktivan debat sa pitanja i odgovora i prezentacije regionalne analize koje rezultiraju konkretnim preporukama iz regionalnih eksperata i Max-Planck institutu (Hamburg).
Na kraju radionice bili su identifikovane aktivnosti i razvili akcioni plan u vezi sa aktivnostima koje treba razviti u budućnosti u cilju poboljšanja saradnje u oblasti pravosudne saradnje u građanskim stvarima. U tom slučaju svaka delegacija obećala da če obavljati dužnosti i obaveze koje proizilaze iz ovog projekta, ali i dogovori koji će biti potpisani i odluke koje treba preduzeti od strane relevantnih državnih organa u oblasti saradnje. Prema tome KIP obećao da razvije programe i da će ih ažurirati u skladu sa obavezama koje proističu iz procesa evropskih integracija, međunarodnim i bilateralnim sporazumima u oblasti pravosudne saradnje u građanskim stvarima.
10-12-2014